The Regency Chess Company Reseñas:
The Viking Game, also known as Hnefatafl, The King's Table, or simply Tafl, is one of those rare games with two unequal sides.
Positioned around the border, the attacking side (red) comprises 24 infantry in four groups of 6. All pieces move like the rook in chess, and pieces are captured by "sandwiching", i.e. moving a piece so that your opponent's piece is trapped horizontally or vertically between two of yours.
The game starts with the defending team (cream) in a cross formation in the centre of the board. This team comprises twelve soldiers and a king. Their objective is for the king to escape by reaching any of the four corner squares. There is an extensive amount of information available online about Hnefatafl, including many rule variations that are worth experimenting with.
| Altura del Rey | 4.3 cm |
| Diámetro de la Base del Rey | 1.9 cm |
| Peso Del Rey | 16.0 gramos |
| Altura del Peón | 2.5 cm |
| Diámetro de la base del peón | 1.4 cm |
| Estilo | Viking Game |
| Tamaño del Tablero de Ajedrez | 30.5 cm |
| Grosor del Tablero de Ajedrez | 0.6 cm |
| Tamaño del Cuadro | 2.0 cm |
No suitable scale guide available for 31 cm.
No video available for this product.
¿Qué incluye?
Translation missing: es.brand_locations.the-regency-chess-company
The Regency Chess Company Reseñas:
RCPB558
Ahorra un 10 % Hoy
Usa el código de descuento y paga solo €130,41
Nosotros cubrimos los aranceles de importación, para que usted no tenga que hacerlo!
€144,90
The Viking Game, also known as Hnefatafl, The King's Table, or simply Tafl, is one of those rare games with two unequal sides.
Positioned around the border, the attacking side (red) comprises 24 infantry in four groups of 6. All pieces move like the rook in chess, and pieces are captured by "sandwiching", i.e. moving a piece so that your opponent's piece is trapped horizontally or vertically between two of yours.
The game starts with the defending team (cream) in a cross formation in the centre of the board. This team comprises twelve soldiers and a king. Their objective is for the king to escape by reaching any of the four corner squares. There is an extensive amount of information available online about Hnefatafl, including many rule variations that are worth experimenting with.
| Altura del Rey | 4.3 cm |
| Diámetro de la Base del Rey | 1.9 cm |
| Peso Del Rey | 16.0 gramos |
| Altura del Peón | 2.5 cm |
| Diámetro de la base del peón | 1.4 cm |
| Estilo | Viking Game |
| Tamaño del Tablero de Ajedrez | 30.5 cm |
| Grosor del Tablero de Ajedrez | 0.6 cm |
| Tamaño del Cuadro | 2.0 cm |
No suitable scale guide available for 31 cm.
No video available for this product.
¿Qué incluye?
Translation missing: es.brand_locations.the-regency-chess-company
The Regency Chess Company Reseñas:
Obtén ahora 10% de descuento en tu pedido.